Organizator:

Jubileuszowa edycja NWZH już w maju!

Podziel się

W dniach 12-14 maja 2023 roku teren Międzynarodowych Targów Poznańskich stanie się areną prezentacji i oceny najwspanialszych zwierząt od najlepszych hodowców w Polsce. Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych to wielkie święto dla hodowców i długo wyczekiwane wydarzenie także przez szeroką publiczność zainteresowaną podziwianiem najwspanialszych okazów zwierząt – tym bardziej, że ostatnia edycja odbyła się z powodu pandemicznej przerwy w 2019 roku.

W maju Poznań ponownie stanie się polską stolicą hodowców. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się jubileuszowa, XXX Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych, wcześniej znana jako Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Organizatorem NWZH jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt, związki branżowe oraz Grupa MTP.

Podczas Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych zwierzęta będą oceniane na specjalnie przygotowanych trzech ringach. Tradycyjnie już, przyznane zostaną wyróżnienia czempionów i superczempionów. W pawilonie 3 znajdzie się ring do oceny bydła mlecznego oraz: drób, owce, szynszyle i króliki, natomiast bydło mleczne ulokowane zostanie w hali namiotowej. W pawilonie 4 zwiedzający będą mogli zobaczyć bydło mięsne oraz Wystawę Ras Rodzimych, na której prezentowane będzie bydło, konie, trzoda chlewna, drób, owce, kozy i zwierzęta futerkowe. W tym samym pawilonie znajdzie się również przestrzeń ekspozycji pszczół. W pawilonie 3A prezentowane będą konie i kuce szetlandzkie oraz lamy i alpaki. Pierwszego dnia NWZH zwierzęta będą oceniane przez międzynarodowe jury. Drugiego dnia wręczone zostaną nagrody czempionów i superczempionów, a trzeciego dnia na ringach odbędą się pokazy. 

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich publiczność obejrzy ponad 1500 zwierząt, w kilkunastu gatunkach i kilkudziesięciu rasach, w tym m.in. bydło, owce, kozy, króliki, szynszyle, kury, kaczki, indyki, gęsi, przepiórki, pszczoły czy ślimaki hodowlane. W tym roku podczas NWZH będziemy również świadkami Wystawy Ras Rodzimych, podczas której poznamy najlepsze okazy polskich ras oceniane w cyklu czteroletnim. Wśród ras rodzimych pojawią się m.in. bydło rasy Polska Czerwona czy Białogrzbieta, owce Wrzosówki, Merynos polski w starym typie, Czarnogłówka, kury nośne: zielononóżka kuropatwiana czy sussex, gęsi m.in.: lubelska, kielecka, podkarpacka, pomorska, kartuska, garbonosa czy rypińska, a także króliki i szynszyle.

Dla zwiedzających oddana będzie także specjalna Strefa Degustacyjna znajdująca się przy hali namiotowej oraz w pawilonach 3, 3A i 4. Obfitować ona będzie w tradycyjne i regionalne przysmaki, a jej organizatorzy zadbają o interesujące atrakcje, jak przygotowywanie spektakularnych potraw na oczach widzów.

Tegoroczna Wystawa odbędzie się w pawilonach nr 3, 3A, 4, w hali namiotowej oraz na placu Marka na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w samym sercu stolicy Wielkopolski.

Do zobaczenia!